Albert Ellis ir ABC modelis

ABC modelis. A – tai įvykis. B – tikėjimo sistema. C – reakcija į įvykį. A gali būti bet koks įvykis kuris žmogui turi bent kokią nors įtaką. Tai gali būti tavo mylimosios sutikimas tekėti už tavęs, tavo artimojo mirtis, paaukštinimas darbe arba tavo riešutų pavogimas, kurį įvykdė voveraitės. Pateikiau labiau įsimenamus pavyzdžius, bet tai gali būti ir bet koks vaizdas, garsas ir pan. B aš suprantu kaip instrukcijų rinkinį kaip reaguoti į tam tikrus įvykius. Tai kaip koks programinis kodas nurodantis kaip elgtis įvairiose situacijos. Maždaug taip, jei x tai y, jei cvb tai asd. Kuo sudėtingesnė situacija (įvykis) tuo sunkiau apsispręsti (nežinau kiek šis procesas sąmoningas) kaip reaguoti. C tai emocinė pasekmė dėl A ir B.

Įvykiai yra tokie kokie yra. Mes patys renkamės kaip į juos reaguoti. Nėra įvykių, kurie savaime būtų geri ar blogi. Nėra tokio įvykio dėl kurio garantuotai privalėtume jaustis blogai.
Tai nulemia mūsų požiūris. Įvykių neįmanoma pakeisti, todėl reikia dirbti su tikėjimo sistema. Tuomet gausime kitą reakciją (C) į tą patį įvykį.

Pavyzdžiai:

A. Voverės pavogė tavo riešutus.
B. „Kaip jos drįso? Juk tai mano riešutai! Visi privalo jų neliesti!“
C. Esi įniršęs ir pradedi ieškoti medžioklinio šautuvo.

A. Voverės pavogė tavo riešutus.
B. „Kaip miela. Man taip patinka voveraitės.“
C. Džiaugiesi, kad voveraitės gavo maisto ir skambini savo geriausiai draugei apie tai papasakoti.

Vienas žymiausių Ellis naudotų terminų yra musturbacija (privalostorbacija), nuo angliško žodžio must – privalau. Šis terminas nurodo sąlygas, kurias mes susikuriame savo prote tam jaustumės gerai dėl tam tikrų dalykų arba gerai galvotume apie save. Jei kas nors neatitinka mūsų susikurtų sąlygų – mus tai nuliūdina. Šio reiškinio žalingumas pasireiškia tuo, kad mes patys sau išsikeliame sąlygas, kurių negalime įvykdyti ir dėl to patys kenčiame. Pavyzdžiui: būsiu laimingas, jei turėsiu geltoną Ferrarį. Geltono Ferrario neturiu – vadinasi esu nelaimingas.

Ellis laikė save ateistu ir sakė, kad jei Dievas yra, tai jis gerbs jo apsisprendimą netikėti. Buvo nusistatęs prieš nuostatą, kad šiame gyvenime žmogus negali būti laimingas.

1 komentaras

  1. m

    žmogus visada laimingas —tik to jis pats nesuvokia….neįsisąmonina

Komentuoti