Alkoholybė, kalbos įtaka ir mano liudijimas

Alkoholybė, kalbos įtaka ir mano liudijimas

Visai neseniai laikiau psichoterapijos ir konsultavimo egzaminą, kai mintys nukrypo apie tai, kokią įtaką galėjo padaryti kalba tam, kad esame viena iš labiausiai prasigėrusių tautų pasaulyje. Lietuvių kalboje žodis „gerti“ siejasi su žodžiu „geri“. Pvz. tu geri alų. Jie yra geri vyrai. Rašosi visiškai taip pat. Kyla mintis, kad gerti yra gerai, o tai, žinoma, tiesa, jei kalbame apie vandenį ar kitus skysčius. Tačiau galima pagalvoti, kad ir alkoholį gerti yra gerai. Arba, kad jo išgėręs tampi geresniu žmogumi. Nors tikrovėje dažniausiai būna priešingai. Kitas žodis – „taurusis“. Yra įprasta alkoholinius gėrimus skirstyti į paprastus ir tausiuosius. Gali susidaryti iliuzija, kad gerdamas tauriuosius gėrimus išvengsi vėmimo, pagirių, šlapinimosi į kelnes ar voliojimosi ant žemės. Taip pat tai primena taurą, o jis buvo stiprus gyvūnas. Alkoholiniai gėrimai taip pat skirstomi į silpnus ir stiprius. Vėl nuoroda į stiprybę. Gali susidaryti toks įspūdis, kad silpnieji gėrimai silpniems žmonėms, stiprieji – stipriems. Dar galim pakalbėti ir apie alkoholinių gėrimų pavadinimus. Ar nors vienas jų turi kokį nors nepatrauklų pavadinimą? Žinoma, kad ne. Bet kai kuriuos gėrimus būtų galima pavadinti „Susigadink sau gyvenimą“, „Pamiršk savo svajones“, „Sunkios pagirios“, „Nori nemalonumų?“ ir pan.

Jei manai, kad alkoholį vartojantys žmonės nereligingi, tai stipriai klysti. Jie praktikuoja alkoholybę (Alkas – (liet.) šventvietė, kulto ir aukojimo vieta. Holy – (angl.) šventas). Šios religijos atstovai tiki, kad per vestuves jaunieji turi išgerti po stiklinę šampano, kad sektųsi ir santuoka būtų sėkminga. Turi būtinai gerti šampaną ir išgerti iki dugno, kitaip nesuveiks. Per šventes irgi reikia kelti taures, jas sudaužti su šalia esančiu, žiūrint jam į akis, nes kitaip nesiseks. Šis ritualas sudėtingesnis, bet situaciją lengvina tai, kad tinka ne vien šampanas, bet ir kiti alkoholiniai gėrimai. Alkoholistų dvasininkai perspėja, kad per šį ritualą žmonės būtų atsargūs ir nepadaugintų, nes nesiseks jau kitą dieną: skaudės galvą, nuotaika bus prasta ir daug laiko teks praleisti tualete. Alkoholistai tiki, kad žmogaus sveikatą galima pagerinti išgeriant į jo sveikatą. Čia, žinoma, ir vėl tinka tik alkoholiniai gėrimai. Kai kurie alkoholistai pripažįsta, kad gerdamas alkoholį už kito sveikatą žaloji savąją, bet labiau tiki, kad jei daugiau žmonių išgers už tavo sveikatą, nei tu už kitų, suveiks burtai ir tu būsi sveikesnis. Alkoholistai taip pat tiki, kad alkoholio vartojimas atneša sėkmę tavo mylimai komandai. Labiausiai čia tinka alus ir labiausiai veikia, kai vartoji salėje kur vyksta varžybos. Žmonės po mirties iškeliauja anapilin, o alkoholistai – Kalnapilin.

Pats nevartoju alkoholio jau daugiau 3 metai ir kartais susiduriu su klausimu „kodėl negeri?“. Kartais žmonėms tiesiog būna įdomi mano istorija, o kartais šis klausimas skamba tarsi savotiškas kaltinimas. Tarsi turėčiau gerti, nes visi geria. Visi? Tuomet aš būsiu ne toks kaip visi. Panašiai kaip mokykloje jei iš pamokų pabėga visa klasė, o kas nors nueina į pamokas, taip ant jo krenta visos klasės pyktis. Jau pats šis klausimas rodo visuomenės ar to individo lygį, nes abstinencija yra sveikumo požymis, o ne atvirkščiai. Manau, kad tinkamesnė žmogaus reakcija būtų: „Šaunuolis, palaikau“ arba „aš irgi taip norėčiau tik nemoku kitaip atsipalaiduoti, bendrauti“ ir pan.

Alkoholis yra apgaulė. Ir žmonės taip save apgaudinėja kartais ir visą gyvenimą. Veža ne alkoholis, o bendrystė, gerai praleistas laikas su draugais. Kadangi retas, kuris turi negeriančių draugų ir retai kas geria po vieną tai taip ir gaunasi. Palyginimui: Apie reklamas ir melą.
Adido reklama. Reklama, kurią norisi žiūrėti. Puikus vaizdo ir garso derinys. Reklama, kuri sako tiesą. Jei daugiau sportuosi būsi panašesnis į reklamoje matomus žmones.

Finlandijos reklama. Tas pats garso takelis. Reklama labai veržli. Siekiama įtikinti, kad geriantys žmonės įdomesni. Reklama, kuri meluoja. Jei daugiau vartosi alkoholinių gėrimų nebūsi panašesnis į reklamoje matomus žmones.

Dar būna keista, kai žmonės siūlo išgerti, aš atsakau, kad nevartoju, o jie sako, kad irgi nelabai vartoja, nors jų veiksmai rodo ką kita. Vienas įdomiausių atvejų buvo, kai pasibaigus A. Verygos paskaitai grįžome į savo namelius stovyklavietėje. Vienas vaikinas išsitraukė degtinės ir gėrė tiesiog iš butelio. Realiai. Po paskaitos buvo praėję 5 minutės. Pasiūlė. Atsisakiau. Ir vėl ta pati frazė: „Aš irgi nelabai“. Geras vaizdelis.

Kaip aš nustojau gerti alkoholinius gėrimus. 2012 metai. Viena mergina galvoja, kad aš negeriu. Vienas vaikinas pavadina save alkoholiku, nes neištvertų metų be alkoholio. O ar aš ištverčiau? Artimoje aplinkoje daugėja negeriančių žmonių. Skambutis. Antanas kviečia į kažkokį blaivybės draugijos jubiliejų, sako reikia filosofo. Nieks man neaišku. Nemokamai? Nemokamai. Važiuoju. VU salė. Viskas ištaiginga. Antanas su kostiumu ir botais. Giria mane, kad be konflikto gavom kur atsisėsti. Kalbos, muzika, Andriukaitis. Artėja ceremonija kai į sceną eis tie, kurie prisieks negerti. Gal man eiti? Eina moksleiviai, žvakės, prisiekia, plojimai. Jei vaikai gali, negi aš negaliu? Apgalvoju, apmąstau, apsisprendžiu. Prisiekiu pats sau. Sakau – 1 metai. Paskui žiūrėsiu. Pavyko. Žiūriu, kad verta. Tęsiu iki šiol.

Esi priklausomas nuo alkoholio? Reikia pagalbos?

Pabaigai. Pradėjo gaminti odines apyrankes. Sukūriau joms reklamą. Nes toks pirmas vaizdelis man iškyla, kai pamatau užrašą „Butelaičio draugai“. Už išaugusius pardavimus galite nedėkoti.

Butelaičio draugai

Komentarų: 6 Alkoholybė, kalbos įtaka ir mano liudijimas

  1. Anonimas

    Dėkinga. Laikas mums keltis iš to liūno. Kitaip pražūsime. Ir taip viena iš labiausiai prasigėrusių tautų pasaulyje.

  2. Pingback: Telegonija arba pirmo vyro reikšmė - Mintys.lt

Komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.