Žodžio gudas reikšmė

Žodžio gudas reikšmė

Gudas

1 gudas sm. (4), gudė sf. (2) 1. SD328, R, K,  Lz baltarusis (kartais lenkas ar rusas): Buvo projektas sudaryti du pulkus lietuvių ir du pulkus gudų A.Gud-Guz. Šiandie lietuviai gudais vadina lenkus ir ,,bielorusus” K.Būg. Senovėje gudais aisčiai bus vadinę ne tiktai gotus, bet ir gotų valdžioje gyvenusius slavėnus K.Būg. Seredoj privažiuoja daug gudų Švnč. Gudai ant sielių plaukia Nemunais į Rusnę Prūsuose J. Mus vado gudais Drsk. Mūsump ir guduose žmonės kitoki Dv. Idant… nepaduotų mūsų ing ranką… totorių, kaip ne per seniai gudamus… tikos DP509. Parsivežiau baltų gudų dukružę J. Tu gudas, tu gudas, aš ne gudelė, prilipo in gudą mano širdelė Rod. Guds parvedęs bajorikę K1pD22. Toli josiu kelionėlėn, in gudų šalelę d. A Eik tu po gudo ratais (eik šalin)! Pg. 2. kitos tarmės žmogus (gudais vadina žemaičiai aukštaičius, panevėžiečiai kupiškėnus ir t. t.): Ano pati gudė KlvrŽ. Jie gudai — kai šneka, kito žodžio nei suprast negali Pg. Apie Gegužinę gudai, jie kitoniškai kalba Upn. Guds pradėjo dūdas griežti, gudo pati kojas riesti K1pD22. 3. kūdikis be vardo (vaikų kalboje): Mano broliukas da tebėr gudas Slm. Vaikai, jum bobutė atnešė gudą! Ds. Šitas gudas ir šnekėt dar nemoka Ds.

2 gudas sm. LBŽ, Ak bot. rūgštynė (Rumex); plg. 3 godas 2.

3 gudas sm. įpratimas, įgudimas: Ta merga negudusi dar prie svečių, t. y. netur gero gudo J. Gudas yra prigudimas prie ko, įgudimas prie darbo J.

4 gudas,-a adj. (4) prityręs, įgudęs; paprastas, įprastinis; tikras: Žmogus gudas, kurs pagudęs, prigudęs darbus dirbti J. Kurs sugunda su kits kitu greit, tas gudas J. || Gudas karklas vadinas gudkarklis J.

Komentarų: 6 Žodžio gudas reikšmė

  1. edita

    pažįstu ne vieną Gudaitį, bet Gudas – pimasis :)

  2. Rolandas

    As tai manau, kad kilme yra – gudelinti, hudelinti…! Dar – gud – geras… Geras Gudelintojas!

  3. Joakimas

    O jei suradus pirmąjį žodį kuris buvo bendras indoeuropiečiams ar bent jau germanams baltas slavams, tai dar įdomiau būtų. Kadangi šiose kalbose G ir Ž, T ir D lengvai kaitaliojasi. Taip pat ir balsės. Tai panašu, kad ta pati kilmė bus žodžių gūduma, žudyti, gadinti, išgąstis, gandas. O rusiškai – жуть, гадость. O va germanų kalbose ten viskas žymiai geriau – God – kviestas, geras, Dievas. Gudelinti, žinoma iš to pačio.

  4. Rolandas

    Graži pavardė. Aš irgi tokį tinklapį pasidarysiu su savo pavarde…

Komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.