Pakeisk savo naršymo įpročius

Playing Alone Together

Nuotraukos autorius: kenanderson

Skirta tiems, kurie vis vien neskaitys.

Pagal naršymo internete įpročius žmones galėčiau suskirstyti į dvi kategorijas. Pirmosios kategorijos žmonės turi keletą savo mėgstamų svetainių ir dažniausiai vien jas ir lanko. Į galvą juk nesukiši daug adresų. Sunku gi atsiminti. Todėl naršymas apsiriboja pašto tikrinimu ir tokių didžiųjų portalų kaip One.lt, pazintys.lt ir delfi.lt lankymu. O jei paštas yra One.lt, tai jokių kitų svetainių ir nereikia. One.lt atstoja visą internetą. Kitos svetainės aplankomos, kai kas nors atsiunčia laišką su nuoroda ir rekomenduoja kažką aplankyti.

Va tie žmonės, kurie siunčia (ne persiunčia) tokius laiškus ir yra iš antrosios kategorijos. Jie žino kas vyksta internete, moka greitai surasti informaciją, supranta tokias sąvokas kaip tinklaraštis, RSS, Web 2.0 ir supranta, kad swepluoti jau senai nebemadinga, smerktina ir gėdinga.

– O yra tokių, kurie One.lt rašo lietuviškai?
– Ką aš žinau?..
Po kurio laiko paieškojusi:
– Radau vieną.

Tuomet džiaugiausi pamatęs ž ir ą raides, bet dabar suabejojau ar tik jis nebus nukopijavęs teksto kur nors iš interneto.

Kaip mes puikiai vienas kitą suprantam

- Ką reikėjo skaityti? – jo paklausiu.

– Tekstą, – atsako šis.

Nesužinojęs ko norėjau, nusišypsau ir dabar jau rimtai klausiu:

– Ką reikėjo skaityti?

Didžiai nustebintas, kad toks jo „išsamus“ atsakymas manęs nepatenkino šis dar kartą pakartoja:

– Tekstą.

– – – – – – –

– Kur bus kolis? – paklausiu jo su nedidele viltimi, kad galbūt gausiu atsakymą į tokį paprastą klausimą.
– Ten pat.

Ten pat kur būna paskaita ar ten pat kur rašėm kitus kolius?

– Taip. Tu teisingai pasakei.

Kaip reikia bendrauti?

Kažkada maniau, kad yra tam tikri dialogų modeliai, kuriuos išmokus ir tinkamai pritaikius gali(ma) visada sulaukti norimo rezultato. Pavyzdžiui norint susipažinti su nauju žmogumi ir padaryti jam gerą įspūdį. Tokių universalių susipažinimo žodžių tiesiog nėra. Juk kiekvienas žmogus yra skirtingas ir skirtingai reaguoja į tuos pačius žodžius.

Pastebėjau, kad su vienais žmonėmis šnekasi (sekasi šnekėtis) geriau, o su kitaip blogiau. Bandžiau ieškoti priežasčių. Sekdavau pokalbius su žmonėmis su kuriais sekdavosi šnekėtis: kaip pokalbis prasideda, baigiasi, kokios temos vyrauja. Manai, kas nors pavyko? Ne, nelabai. Visuomet kai esame dviese yra ir trečias. Tai santykis tarp  mūsų. Jis yra unikalus. Tarp A ir C yra B ir to B negausime niekaip kitaip. Ir mes patys tame santykyje esame jau kitokie nei santykiuose su kitais D, E, F ir t.t. Tai ne veidmainiavimas, tai tiesiog tam tikros tavo pusės atskleidimas tam C. Nes mes esame įvairiapusiai.

Internete ir kitur galima rasti patarimų kaip “pakabinti” merginą, kaip pradėti pokalbį ir panašiai. Bet ar tokiais patarimais reikia vadovautis? Neneigiu, kad jie gali būti naudingi, bet geriau vadovautis sveika nuovoka (common sense). Nereikia griežtų taisyklių. Tegul viskas plaukia. Tegu teka kaip vanduo. “Mylėk ir daryk ką nori” kaip sakė Augustinas.

Nuotrupos. Nida. 2007. Sugrįžimas

Audryla (kompiuteristas): Reikia personalinį maišiuką pasiimti.

Vytis: Kai sensti iškrenta dantys, plaukai iškrenta. Gerai, kad nors pikseliai didėja ant fotikų.

Giedriukas: Kaip tu? Laikaisi ar laikai?

Nerijus: You worry. You die. You don’t worry. You die. Why you worry?

Kitas Nerijus: Būkit linksmi visada.

Vienas varinėjo su jėgos aitvarais, į pušį įšoko.

– Senas jisai?

– Ne. Kokių 30-50-ties metų.

Kalba. Kaip tu kalbi?

Kaip tu kalbi? Ar kada nors kreipi dėmesį į tai ką ir kaip žmonės kalba?

Kai žmonės kalba galima kreipti dėmesį į tai ką žmonės nori pasakyti arba į tai kaip tai jie sako (suprasti tiesiogiai).

- Kainos krenta.

- Tai gaudyk.

– Aš norėjau jūsų paklausti.

– Ar vis dar tebenorit?

Ant Powerade buteliuko būdavo ( o gal vis dar yra) užrašyta: uogų skonio gėrimas. Žmonės sukūrė tokį gėrimą, kad net patys nežino koks jo skonis. Maisto skonio maistas. Kaip tau patinka?

~Šimtą metų žaidimas vadinosi Taip ir ne, nors Valinskas į klausimus galėdavo atsakyti tik taip arba ne, nes jei atsakai ir taip, ir ne tai tai (du kartus) nieko naujo nepasako. Dabar laida vadinasi normaliai Taip arba ne. Bet nežinau ką ten daro.

– Pažiūrėk kaip kvepia.

- Ko čia uostai? Taigi sakiau pažiūrėti.