Kaip parašyti bakalauro darbą?

Kaip parašyti bakalauro darbą?

Įspėjimas: Patarimai gali padėti arba nepadėti. Visaip gi būna.

Tiesiog dalinuosi asmenine patirtimi. Žinau, kad baigiamojo darbo rašymas gali būti sunkus laikotarpis tavo gyvenime todėl, manau, kad mano patarimai gali padėti. Kol kas esu apsigynęs du bakalauro darbus. Taigi, patarimai:

 • Sugalvok temą, kuri tau būtų įdomi. Nors įdomumas baigiamąjame darbe nėra pats svarbiausias, tačiau jei tema bus tavo sugalvota, tikėtina, kad daugiau ja domėsiesi. Atmink, kad kiekvienas dėstytojas turi savo interesų sritį. Jei nori rašyti apie humorą, eik pasikalbėti su dėstytoju, kuris šia tema domisi. Jis tau gali padėti sukonkretinti temą ar duoti naujų idėjų.
 • Pasirink vadovą.  Jei yra galimybė – rinkis vadovą, kuris  yra geras tavo pasirinktos temos specialistas. Šie vadovai yra greičiausiai išgraibstomi, todėl tartis reikia iš anksto ir rezervuoti vietą. Jei žadi daug konsultuotis pas vadovą, geriau rinktis tokį, kuris yra labiau linkęs bendrauti ir padėti. Atmink, kad ir kokį superinį vadovą pasirinktum, vis tiek labiausiai priklauso nuo tavęs. Todėl:
 • Dirbk. Daug daug dirbk. Kartais studentai daro klaidą laukdami kol bakalaurinis pats pasirašys arba kas nors parašys už juos. Turiu nuliūdinti. Teks rašyti pačiam.
 • Neatidėliok. Viena dažniausių klaidų yra tas sekinantis atidėliojimas, tikintis paskutinės nakties stebuklo. Patarčiau save apgauti ir galvoti, kad galutinis terminas yra rytoj (nors iš tiesų dar liko, tarkim, mėnuo) ir parašyti per šiąnakt. Tačiau savęs apsigauti nepavyks. Mes ne tokie patiklūs. Todėl patarsiu kitą dalyką:
 • Planuok. Pamenu, kaip pats rašiau ir nuolat galvodavau, kad kažką reikia daryti. Vis taip galvodavau: reikėtų, turėčiau, būtų gerai. Ir taip įtampoj pragyvenau maždaug mėnesį ir jokio rezultato. Neparašiau nei sakinio. Kaip suvalgomas dramblys? Kąsnis po kąsnio. Visa esmė yra skaidyti į mažesnius žingsnius. Kai pamačiau, kad mano strategija neveikia, paprašiau savo vadovės mane „paspausti“. Ji man sudarydavo savaitės planą, ką per jį turiu nuveikti, net susmulkindavo į užduotis padieniui (nepamirštant poilsio) ir man tai labai padėjo. Mano efektyvumas labai išaugo. Susitikdavome kas savaitę ir aptardavome ką buvau nuveikęs. Galbūt tokių dažnų susitikimų ir nereikia arba galima planuotis ir pačiam, bet man asmeniškai labiausiai padėjo tai, kad buvau įsipareigojęs ne tik sau, bet ir kitam žmogui.
 • Turėk, kas tave palaiko. Susitark su draugu, kad jis kartais tavęs pasiteirautų kaip tau sekasi. Bendravimas mažina stresą, o bakalaurinio rašymo metu emocinė pagalba tikrai reikalinga. Neturi su kuo pasikalbėti apie savo sunkumus? Skambink arba rašyk į Jaunimo liniją.
 • Pakeisk aplinką. Rašymo procesas gali tapti varginančiu, todėl aplinka, kurioje rašai gali tapti nebemaloni. Gali pabandyti rašyti skaitykloje, kavinėje, balkone…
 • Apdovanok save. Viena iš priežasčių dėl ko taip sunku parašyti bakalaurinį yra ta, kad pats rašymo procesas beveik neteikia malonumo ir maloni tik pati pabaiga (jei apsigini). Todėl visą procesą reikia kuo labiau sumalonuminti. Bet save apdovanoti reikia vertai. Padarei kažką mažo – suvalgyk šokolado. Padarei daugiau – nusipirk masažą.
 • Laikykis 5 min. taisyklės. Kartais gali suvokti, kad laiko lieka vis mažiau ir pasižadėti sau sėdėti prie bakalaurinio visą dieną. Deja tai baigiasi tuo, kad visą dieną prasėdi Feisbuke. O gali padirbėti rimtai prie bakalaurinio 5 minutes? Žinoma, kad gali. Na va jau įsijungei wordą, jau kelis žodžius parašei. Matai, ne taip jau ir sunku. Pasakymas sau, kad dirbsi 5 min. padeda išvengti atidėliojimo.
 • Pasilik laiko. Atmink, kad vadovas darbą norės patikrinti anksčiau nei pasibaigs galutinis terminas. Todėl į galvą įsirašyk ankstesnę datą.

Komentaruose gali palikti savo nuomonę, kas padeda ir kas ne. Ar parašyti savo patarimų.

Komentarų: 3 Kaip parašyti bakalauro darbą?

 1. Aistė

  Man ši tema šiuo metu labai aktuali. Deja, „Neatidėliok“ dalies laikytis nepavyko. Tad būtų įdomu gauti kokių praktiškų patarimų, kaip parašyti visą darbą per gana trumpą laiko tarpą. Žinoma, esminis dalykas čia yra planavimas. Tikriausiai ir pastiprinimai vaidina svarbų vaidmenį, bet nesugalvoju, kaip sėkmingai save pastiprinti. Darbo rašymas atims įprastą malonią veiklą, o jos skyrimas kaip apdovanojimas atrodo ironiškas ir beprasmis, nes juk be darbo rašymo ir taip tą gaudavau. Ar įmanoma padaryti, kad pats procesas būtų malonus?

 2. Gudas

  Gal ir įmanoma, bet jei liko mažai laiko, reikia daugiau galvoti apie darbo parašymą.

 3. Pingback: Pasakojimas apie Tedį Stollardą - Mintys.lt

Komentuoti

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.